II International Conference Medical Simulation – Practical Applications and Technologies
Symulacja medyczna - praktyczne zastosowania i technologie.
11 i 12 marca 2022 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja MEDSIM 2022: „Symulacja Medyczna - praktyczne zastosowania i technologie”.
Wydarzenie było współorganizowane przez Centrum Symulacji Medycznej UMP, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedrę Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku, Polskie Towarzystwo Symulacji Medycznej i Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia oraz JM Rektora Prof. dr hab. n. med. Andrzeja Tykarskiego. W wydarzeniu wzięło udział 320 osób.
Pierwszego dnia odbyła się część konferencyjna, podczas której przedstawiciele środowiska akademickiego oraz medycznego z Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii zaprezentowali najnowsze doniesienia „oparte na faktach”, wyjaśniające w jaki sposób symulacja medyczna może być innowacyjnym narzędziem nauczania. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są dostępne metody, aby szkolenie symulacyjne było ciekawym doświadczeniem, zarówno dla uczestnika, jak i prowadzącego. Przewodniczącymi sesji byli dr n. med. Marek Dąbrowski, dr hab. Tomasz Czarnik oraz dr n. med. Kazimiera Hebel. Z ramienia Katedry Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Instytutu Nauk o Zdrowiu mgr Aleksandra Steliga wraz z dr Kazimierą Hebel zaprezentowały wykład: „Kierunki rozwoju i narzędzia symulacji medycznej w pielęgniarstwie – czyli kreowanie nowych doświadczeń”, począwszy od metody 4 kroków do Escape Roomu. Na koniec dnia odbyła się debata na temat Czy symulacja „generalnie” się opłaca?, która wywołała duże poruszenie i burzliwą dyskusję wśród uczestników.
Drugiego dnia miały miejsce sesje warsztatowe, które oferowały praktyczne wykorzystanie narzędzi w symulacji oraz dogłębną eksplorację dostępnych na rynku sprzętów. Wydarzenie dało uczestnikom szansę na otoczenie się społecznością akademicką oraz podzielenie się najlepszymi praktykami i pomysłami od osób pracujących w uczelnianych centrach symulacji, szpitalach, czy też jednostkach ratunkowych. Z ramienia Akademii Pomorskiej w Słupsku warsztaty prowadzili: mgr Aleksandra Steliga, mgr Błażej Andrejańczyk oraz technicy MCSM: mgr Bogusława Rydzewska i mgr. inż. Wojciech Regent. W wydarzeniu ze względu na ograniczoną ilość miejsc udział wzięło 146 osób.
Symulacja medyczna to praktyczna dziedzina edukacji. Jej pośrednim celem jest inspirowanie, łączenie specjalistów odpowiedzialnych za różne role w centrach symulacji. Symulacja medyczna jest wysoce rozwiniętą dziedziną zawodową, która wraz z rozwojem ścieżek edukacyjnych na stałe wpisała się w proces dydaktyczny w jednostkach kształcących studentów oraz odpowiedzialnych za organizację kursów i szkoleń. Odbiorcami konferencji mógł być każdy, kto rozpoczyna lub kontynuuje karierę w dziedzinie symulacji medycznej. Stawia pierwsze kroki lub jest zaangażowany od wielu lat. Konferencja umożliwiła wszystkim specjalistyczne spotkanie szkoleniowe w celu zebrania i podzielenia się najlepszymi praktykami zdobytymi przez lata działalności.
Za udział w konferencji każdy uczestnik otrzymał 8 punktów edukacyjnych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Komitet organizacyjny:
- Marek Dąbrowski - przewodniczący konferencji
- Aleksandra Steliga - sekretarz
- Piotr Ziemak - sekretarz
- Ryszard Marciniak
- Kazimiera Hebel
- Agata Dąbrowska
- Kamil Jabłoński
- Mateusz Puślecki
- Szymon Rokicki
- Zofia Tekień-Jankowska
- Agata Morawska
- Wojciech Dzikowski
- Lidia Szlanga
- Maciej Sip
- Luiza Szarpak
- Maria Nowosadko
- Patrycja Marciniak-Stępak
- Łukasz Gąsiorowski
- Ewelina Nowak
- Błażej Andrejańczyk
- Anna Sopala
- Norbert Toboła
- Małgorzata Laskowska
Komitet naukowy:
- Ryszard Marciniak
- Kamil Torres
- Michael Czekajlo
- Anna Andruszkiewicz
- Michał Pirożyński
- Marek Dąbrowski
- Rafał Staszewski
- Tomasz Czarnik
- Kazimiera Hebel
- Agata Dąbrowska
- Mateusz Puślecki
- Aleksandra Steliga
- Tomasz Kłosiewicz
- Andrew Sykes
- Łukasz Szarpak
- Piotr Leszczyński
- Łukasz Gąsiorowski
- Grzegorz Witkowski
- Maciej Sip